Hoppa till innehåll

Livet på Transdev

Vad innebär det att arbeta hos oss? Här får du möta några av våra medarbetare och ta del av deras upplevelser, insikter och karriärresor.

På Transdev finns en plats för alla – oavsett om du kör buss, tåg, båt eller arbetar bakom kulisserna för att kollektivtrafiken ska fungera smidigt varje dag.

Läs deras berättelser och upptäck vad som gör Transdev till en arbetsplats där du kan ta din egen väg.

Livet på Transdev

Från HR till affärsutveckling

Oscar Gauffins resa på Transdev

Vad händer när man kombinerar en vilja att vara nära verksamheten med en nyfikenhet på nya utmaningar? I Oscars fall ledde det till en spännande resa inom Transdev – från HR till affärsutveckling och anbud. Det som började som en roll med fokus på att stötta chefer och medarbetare ute i verksamheten, har utvecklats till ett projektledaruppdrag i förarsätet för framtidens kollektivtrafik.

”Jag visste inte mycket om Transdev när jag sökte, men blev direkt lockad av rollens bredd – att få vara både verksamhetsnära och samtidigt bidra i strategiska forum så som ledningsgrupp”, berättar Oscar.

Som HR Business Partner jobbade Oscar med flera olika delar av Transdevs verksamhet – från rederierna Blidösundsbolaget i Stockholm och Styrsöbolaget i Göteborg till bussverksamheten i Umeå. Att få inblick i flera trafikslag och se både likheter och skillnader var både lärorikt och inspirerande.

”Det var verkligen intressant att se hur våra verksamheter liknar varandra på många sätt, men också hur mycket som skiljer – särskilt mellan de båda rederierna”, säger han.

Just nu befinner sig Oscar på ett short term assignment i Dublin, där han stöttar Transdevs irländska verksamhet. En möjlighet som visar hur intern rörlighet och internationella samarbeten kan öppna nya dörrar inom Transdev.

Det låter kanske som en klyscha, men det bästa med Transdev är människorna. Den samlade kompetensen, viljan att samarbeta och kraften i organisationen är svårslagen.

En bred inblick i kollektivtrafikens värld

Efter två år fick Oscar förfrågan om att kliva in som Work Stream Lead för HR & Utbildning i mobiliseringsprojektet för Mälartåg. En helt ny värld öppnade sig.

”Att börja arbeta med järnväg var en utmaning jag verkligen ville ta mig an. Mobiliseringen under första halvåret 2024 var intensiv och givande – jag är otroligt stolt över vad vi åstadkom tillsammans”.

Idag arbetar Oscar som projektledare inom anbud och affärsutveckling. Hans bakgrund inom HR har varit en tydlig tillgång i det nya arbetet.

”Jag har lärt känna verksamheten på ett operativt plan, och det tror jag gör att jag har en bra känsla för vad som faktiskt fungerar – och inte bara är en skrivbordsprodukt”.

Vad driver dig?

På frågan vad som motiverar honom i vardagen kommer svaret snabbt: ”Människorna. Det låter klyschigt, men vi har så mycket kunskap och kompetens inom Transdev. Att få lära sig av kollegor och samtidigt bidra till morgondagens Transdev – det är min drivkraft”.

Hans råd till den som vill utvecklas inom bolaget? Att våga.
”Be om nya utmaningar. Transdev är stort och det finns otroligt många vägar att gå – bara man är nyfiken och vill utvecklas”.

Blicken framåt

Nästa steg för Oscar är att arbeta med anbudsforfarandet– något han hittills inte haft möjlighet att göra. Men viljan finns där, liksom en förståelse för potentialen i Transdevs samhällsuppdrag.

”Vår lokala förankring genom alla våra medarbetare gör oss unika. Genom att fortsätta lägga hållbara och konkurrenskraftiga anbud kan vi göra verklig skillnad där det behövs som mest – ute i samhället”.